MaciejDubowik.pl [ start ]

mój blog o podróżach, odkrywaniu Świata, nauce języków, anarchii, architekturze i filozofii...


77 ciekawych budynków (część 2.)


Artykuł utworzono 5.09.2020. w Bahir Darze w Etiopii.



Pobyliśmy trochę w Europie, czas znów na Azję i subkontynent indyjski. Mumbaj to ogromna metropolia (ponoć ~20 milionów mieszkańców !) i jego zwiedzanie to nie jakaś przyjemność. W sumie nie znalazłem tam wielu architektonicznych perełek przez 6 dni poszukiwań, ale ten budynek niewątpliwe zasługuje na uwagę :
21. Ciekawy budynek w Mumbaju.
Fot.21. Budynek 'puszczający oczka' :D w Mumbaju.

Dalej Indie, udamy się teraz na południe od Mumbaju oraz wzdłuż wybrzeża Malabaru do stanu Kerala. W mieście Kozhikode (Calicut) spotkałem taki interesujący okrągły budynek :
22. Ładny 'okrąglak' w Kozhikode w Indiach.
Fot.22. Ładny i ciekawy 'okrąglak' w mieście Kozhikode na południu Indii.

Powróćmy do Europy i udajmy się do Włoch (w ich północną część). Dokładniej do miasta Turyn. Włoskiej architektury raczej nie trzeba dodatkowo przedstawiać, bo ma wielu adoratorów, tu na budynku będa fajne łuki :
23. Łuki na budynku w Turynie.
Fot.23. Ładne łuki na budynku w Turynie.

Na następne zdjęcie pozostaniemy jeszcze w kręgach antycznej kultury europejskiej, ale zmienimy takową z romańskiej na grecką :D Nie powiem Państwu, czy zwieńczenia kolumn są w porządku jońskim, korynckim czy doryckim, ale to czego jestem pewien, to to, że ten budynek jest w Salonikach :D
24. 'Olympion' w Salonikach.
Fot.24. Okazały, 'wygięty' budynek 'Olympion' w Salonikach.

Udajmy się znowu do miasteczka Goris w Armenii. Ten, kto czytał mój poprzedni artykuł ( 88 Budynków ) pamięta może, że pisałem o łukach jako wyróżniku ormiańskiej architektury. Na ogół spotyka tam się okna w kształcie łuków, ale w tym przypadku łuki są na murze jako zabudowa balkonów. Ciekawe rozwiązanie !
25. Balkony w miasteczku Goris w Armenii.
Fot.25. Łukowe zabudowy balkonów w miasteczku Goris w Armenii.

Teraz powróćmy do stolicy Iranu - Teheranu - aby zobaczyć wspaniały budynek, a mianowicie تئاتر شهر (teatr-e szahr), czyli 'Teatr miejski' :
26. Teatr miejski (تئاتر شهر - 'teatr-e szahr') w Teheranie.
26.2. Teatr miejski (تئاتر شهر - 'teatr-e szahr') w Teheranie.
Fot.26. i Fot.26.2. Imponujący i piękny teatr miejski w Teheranie.

Pozostańmy w Iranie, ale zmieńmy miasto na Jazd. Oto kompleks Amira Czakhmaka (امیرچخماق مجموعم میدان - 'amir czakhmagh madżmuam mejdan'), zbudowany w XV wieku wg naszej daty zawierający meczet, karawanseraj, łaźnie i inne :
27. Meczet Amira Czakhmaka w Jazd w Iranie.
Fot.27. Meczet Amira Czakhmaka w Jazd w Iranie.

Przenieśmy się teraz znów do Hajdarabadu w Pakistanie, gdzie spotkałem taki oto ciekawy gmach :
28. Gmach w pakistańskim Hajdarabadzie.
Fot.28. Gmach o ciekawym kształcie w pakistańskim Hajdarabadzie.

Pojedźmy po raz drugi dziś do Niderlandów, gdzie przed 9 laty w mieście Zaandam znalazłem taką wyjątkową 'kamienicę' :D
29. 'Kamienica' w mieście Zaandam w Niderlandach.
Fot.29. Wyjątkowa 'kamienica' :D w mieście Zaandam w Niderlandach.

Na kolejne zdjęcie udamy się do Dubaju. Tam znajduje się ten słynny hotel w kształcie żagla, zwany برج العرب ('burdż al-arab'). Swego czasu najwyższy budynek hotelowy na Świecie (321m wraz z iglicą, 56 pięter - najwyższe na 198m), ale został już 'przegoniony' przez 3 inne hotele (wszystkie w Dubaju). Jest tak wielce luksusowy, że 5 gwiazdek to na niego za mało (niektórzy piszą o 7)... Ceny apartamentów (bo pokoi tam nie ma) są w przedziale ponoć od ~1300 do ~24 000 USD za dobę, czyli od ~5 do prawie ~100 tysięcy złotych ! Nie, nie pomyliłem się... A na jednego gościa hotelowego przypada tam ponoć 6 pracowników (!). Takie rzeczy tylko w ZEA (czytaj: Zepsute Emiraty Arabskie). W ogóle, co to się dzieje na tym naszym Świecie. W niektórych krajach ludzie nie mają np. 5zł na porządny obiad, a tu w takim hotelu ktoś wyda 100 000 zł, żeby się przespać jedną noc. A fuj, okropne ! No ale wróćmy do tematu artykułu i czas na zdjęcie, bo konstrukcja jest to unikalna, trzeba przyznać :
30. Osławiony 'hotel-żagiel' w Dubaju.
Fot.30. Osławiony 'hotel-żagiel' w Dubaju.

Ponownie czas na Iran. Jednak po raz pierwszy dziś udamy się do ostanu Azerbejdżan Wschodni, którego stolicą jest ciekawe miasto Tabriz. Proszę spojrzeć na ten budynek, wg mnie mógłby z powodzeniem posłużyć jako muzeum kinematografii :D, ale nim nie jest. Ta 'rozwinięta klisza filmowa' jest na tym budynku dlatego, że na dole znajduje się punkt wywoływania fotografii :
31. Budynek z 'kliszą filmową' w Tabriz.
Fot.31. Budynek z 'rozwiniętą kliszą filmową' w Tabriz :D

Przyjedźmy teraz do naszej Polski. W Olsztynie spotkałem to niedawno wybudowane centrum handlowe - nowatorska konstrukcja. Brawa dla twórców za pomysłowość !
32. Efektowna 'Galeria Warmińska' w Olsztynie.
Fot.32. Bardzo efektowna 'Galeria warmińska' w Olsztynie.

Teraz znów czas na Indie, tym razem miasto Udaipur w stanie Radżastan. Jako, że jest tu kilka kamienic, to powiedzmy, że chodzi mi o tę w kolorze pomarańczowym, ale te sąsiednie też są dobrym przykładem, jak wiele może zmienić kreatywnie wykonana elewacja :
33. Budynki w Udaipurze.
Fot.33. Przykład z Udaipuru, że ładna elewacja może wnieść dużo dobrego.

Pojedźmy znów do Iranu i po raz pierwszy dziś udajmy się do miasta Bam. Tam znajduje się wyjątkowa w skali Świata konstrukcja, bo największa na nim budowla z cegły suszonej (inaczej 'adobe'), czyli forteca ارگ بم (Arg-e Bam). Niestety została ona niemal doszczętnie zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło region Bamu i okolic w 2003r. Jednak niedługo po tym został opracowany plan odbudowy tej wielkiej fortecy i przystąpiono do prac. Byłem tam w lutym 2019r. i odbudowa jest już na końcowym etapie :
34. 'Arg-e Bam', czyli największa budowla z cegły suszonej na Świecie.
Fot.34. Forteca 'Arg-e Bam', czyli największa budowla z cegły suszonej na Świecie.

Teraz udamy się do małego miasteczka Kalutara na zachodnim wybrzeżu wyspy Sri Lanka, aby popodziwiać ładną i efektowną kopułę buddyjskiej świątyni :
35. Kopuła buddyjskiej świątyni 'Kalutara Bodhiya' na Sri Lance.
Fot.35. Ładna kopuła buddyjskiej świątyni 'Kalutara Bodhiya' na Sri Lance.

Powróćmy jeszcze na chwilę do miasta Bam w Iranie. Bam jest znany w Świecie głównie z powodu innej, imponującej budowli, o czym pisałem przed chwilką. Ale interesującej architektury jest tam więcej - teraz zwróćmy uwagę na to centrum handlowe o kreatywnym kształcie :
36. Centrum handlowe o interesującym kształcie w Bam w Iranie.
36.2. Centrum handlowe o interesującym kształcie w Bam w Iranie.
Fot.36. i Fot.36.2. Centrum handlowe o interesującym kształcie w mieście Bam w Iranie - dobrze ktoś to wymyślił !

Powróćmy jeszcze na chwilę do Dżaipuru, aby spojrzeć na olśniewającą hinduską światynię wykonaną i wyrzeźbioną w całości z białego marmuru (jak zresztą wiele świątyń w Indiach) :
37. Hinduska świątynia Lakshmi Marayan w Dżaipurze.
Fot.37. Hinduska świątynia 'Lakshmi Marayan' w Dżaipurze.

Pojedźmy teraz na granicę Europy i Azji - do Armenii, do ładnie położonego miasta Wanadzor i zobaczmy na ten oto gmach :
38. Gmach z ormiańskiego, różowego 'tufu' w mieście Wanadzor.
Fot.38. Okazały gmach z ormiańskiego, różowego 'tufu' w mieście Wanadzor.

Teraz przetransportujmy się do Austrii, gdzie gdzieś po drodze do miasta Graz spotkałem taki niecodzienny dom :
39. Eksperymentalny dom gdzieś w Austrii.
39.2. Eksperymentalny dom gdzieś w Austrii.
Fot.39. i Fot.39.2. Eksperymentalny dom gdzieś po drodze w Austrii.


Ciąg dalszy artykułu : [ Część 3. (Fot.40. - 58.) ]