MaciejDubowik.pl [ start ]

mój blog o podróżach, odkrywaniu Świata, nauce języków, anarchii, architekturze i filozofii...


77 ciekawych budynków (część 3.)


Artykuł utworzono 5.09.2020. w Bahir Darze w Etiopii.



A teraz powróćmy na chwilę do Portugalii. W okolicach parku narodowego Peneda Geres, na północy kraju, widziałem taki dom. Ktoś by powiedział nic szczególnego i w sumie miałby trochę racji, ale te bardzo ładne, zielone płytki ceramiczne na ścianach zewnętrznych skłoniły mnie do wpisania go w to zestawienie :D
40. Płytki na ścianach zewnętrznych domu w północnej Portugalii.
Fot.40. Ładne, zielone płytki na ścianach zewnętrznych domu w północnej Portugalii.

Znowu pojawimy się w Tabriz w Iranie, tym razem zerknąć na typowy przykład perskiej architektury, czyli na niesamowity 'perski sufit' :
41. Perski sufit w Tabriz w Iranie.
Fot.41. Perski sufit w Tabriz w Iranie, czyli sztuka budowania sensu stricto :D

Teraz po raz pierwszy dziś przedostańmy się do Rumunii. W stolicy tego kraju, w Bukareszcie, spotkałem taki oto monumentalny budynek :
42. Budynek w centrum Bukaresztu.
Fot.42. Monumentalny gmach w centrum Bukaresztu.

Powróćmy do poznanego już przez Państwa pakistańskiego Hajdarabadu. Jest to miasto, które polubiłem - ma swoją specyficzną atmosferę. Ma również sporo ciekawej architektury, tu kolejny dziś przykład :
43. Ciekawy budynek w pakistańskim Hajdarabadzie.
Fot.43. Ciekawy budynek w pakistańskim Hajdarabadzie.

Teraz udamy się na koniec Indii można by rzec :D, mianowicie na najbardziej południowy punkt tego kraju - jest to nadmorska miejscowość Kanyakumari. Ten budynek na zdjęciu poniżej został zbudowany w hołdzie dla Mohandasa (Mahatmy) Gandhiego - w miejscu, gdzie kiedyś spoczywały jego prochy :
44. Budynek-memoriał dla Mahatmy Gandhiego w Kanyakumari w Indiach.
Fot.44. Budynek-memoriał dla Mahatmy Gandhiego w Kanyakumari w Indiach.

Byliśmy już wcześniej w Rotterdamie w Niderlandach, powróćmy tu jeszcze na chwilę. I zobaczmy na te szeregowce położone przy jednym z wielu kanałów tego portowego miasta - jak dla mnie projektanci byli pomysłowi, ciekawy kształt im wyszedł :
45. Szeregowce o ciekawym kształcie przy jednym z wielu kanałów Rotterdamu.
45.2. Szeregowce o ciekawym kształcie przy jednym z wielu kanałów Rotterdamu
Fot.45. i Fot.45.2. Szeregowce o ciekawym kształcie przy jednym z wielu kanałów Rotterdamu.

Pojedźmy do sąsiedniego kraju - do Niemiec. Ogólnie niemiecka architektura jest dość siermiężna i na ile ją widziałem, to na ogół nie przypadała mi do gustu, ale akurat ten budynek w mieście Norymberga jest naprawdę ładny :
46. Budynek w niemieckim mieście Norymberga.
Fot.46. Ładny budynek w niemieckim mieście Norymberga.

Na kolejne zdjęcie znów zawitamy do południowych Indii, tym razem do miasta Kollam w stanie Kerala. Jadąc motorem przez to miasto znalazłem na jednej z ulic takiego interesującego ostrosłupa prawidłowego (prawdopodobnie prawidłowego, ale nie zmierzyłem boków podstawy :D). Mała uwaga: ta fachowa terminologia wynika z tego, że mój Dziadek był matematykiem :D
47. 'Ostrosłup' :D w Kollam w Indiach.
Fot.47. 'Ostrosłup' :D w Kollam w Indiach.

Zmieńmy kontynent - przenieśmy się do Afryki. Pojawimy się w Etiopii - kraju położonym na wschodzie kontynentu, w tzw. 'rogu Afryki'. Zobaczmy na ten nietuzinkowy dom (i mur dookoła niego) w mieście Debre Markos :
48. Dom w Debre Markos w Etiopii.
Fot.48. Poozdabiany dom i mur w Debre Markos w Etiopii.

Wcześniej byliśmy w Azerbejdżanie Wschodnim, czyli jednym z ostanów (~województw) Iranu, a teraz udamy się obok do kraju Azerbejdżanu, do jego stolicy - Baku. Na poniższym zdjęciu pojawi się gmach Biblioteki narodowej Azerbejdżanu :
49. Gmach 'Biblioteki narodowej' w Baku.
Fot.49. Efektowny gmach 'Biblioteki narodowej' w Baku.

Pojedźmy teraz do Francji, gdzie w mieście Lyon czeka na nas wyjątkowy budynek. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było w nim nic wyjątkowego, była to zwykła szara i ponura kamienica w byłej robotniczej dzielnicy miasta. Jednak w 1987r. pewna grupa artystyczna (CitéCréation) wykonała na nim bardzo zjawiskowy mural ze złudzeniem optycznym, a potem jeszcze dwukrotnie go poprawili. Po ostatniej poprawce w 2013r. (w której to np. dodano dużo roślinności na ścianach zewnętrznych prawej kamienicy :D, powstało też biuro nieruchomości na parterze :D i inne) mural ten wygląda niezwykle efektownie (i naprawdę z daleka można się pomylić myśląc, że te schody są realne :D) :
50. Zjawiskowy mural-złudzenie optyczne na ścianie budynku w Lyonie we Francji.
Fot.50. Zjawiskowy mural-złudzenie optyczne na dużej ścianie (~1200m²) budynku w Lyonie we Francji.
50.2. Brawa dla Twórców tego muralu !
Fot.50.2. Naprawdę wielkie brawa dla Twórców tego muralu !


Żeby zaprezentować Państwu przemianę tego budynku, wyjątkowo wstawię teraz zdjęcie niezrobione przeze mnie, czyli pobrane z Internetu (po raz pierwszy od początku tworzenia tego bloga). Oto jak wyglądał ten budynek przed powstaniem tego świetnego muralu :
50.3. Ściana budynku przed powstaniem muralu (źródło zdjęcia: 'citecreation.fr/realisation/fresque-des-canuts-lyon-france' )
Fot.50.3. Tak wyglądała ściana tego budynku przed powstaniem muralu (źródło zdjęcia: 'citecreation.fr/realisation / fresque-des-canuts-lyon-france').

Wstawię jeszcze odnośnik (link) dla zainteresowanych, jak zmieniał się wygląd tego muralu:
Jak ewoluował 'Mur des Canuts' w Lyonie


Ktoś by mógł mi teraz zarzucić: 'cudze chwalicie, swego nie znacie', bo przecież u nas w kraju, w Poznaniu, niedawno powstał także niesamowity mural-złudzenie optyczne: mural na Śródce. Akurat miałem przyjemność go zobaczyć w styczniu tego roku, zrobiłem też zdjęcia, lecz niestety nie zgrałem ich na komputer, a potem straciłem tamten telefon w Etiopii. W ten sposób zdjęć ni mam... Ten mural na Śródce pod względem trójwymiarowości i zagięcia perspektywy jest chyba jeszcze bardziej niesamowity od tego w Lyonie, ale ogólnie nie ma co się tu licytować: oba murale są wspaniałe i wielkie brawa dla ich Twórców !

Kolejne zdjęcie to budynek z Tabriz o takiej ciekawej elewacji :
Fot.51. Oryginalny budynek w Tabriz w Iranie.
Fot.51. Oryginalny budynek w Tabriz w Iranie.

A teraz powróćmy do miasta Kerman. Ten dom ma niecodzienny kształt (taka trochę forteca :D), interesujące duże schody i ładnie wyrzeźbioną elewację, co wymagało zapewne wiele pracy...
52. 'Dom w Kermanie.
Fot.52. 'Dom-forteca' :D w Kermanie z interesująco wyrzeźbioną elewacją.

Powróćmy znów do Teheranu zobaczyć kolejny niezwykły budynek z tego wielkiego miasta. Ulala, cóż to jest za ściana... Olśniewająca :
53. Niesamowita ściana pewnego budynku w Teheranie.
Fot.53. Niesamowita ściana pewnego budynku w Teheranie.

Jeśli jakiś architekt przeczyta ten mój dzisiejszy artykuł, to na pewno będzie już wiedział, że Iran to bardzo interesujący kraj z architektonicznego punktu widzenia. Mam jednak nadzieję, że powoli w ten sposób uda mi sie też dotrzeć do 'zwykłych' ludzi i odkłamać tę fałszywą propagandę apropo Iranu pojawiającą się często w polskich mediach masowych (cóż, propaganda USA jest obecnie bardzo aktywna w naszym Kraju i ma niestety posłuch). Pozostańmy jeszcze w Iranie na dwa kolejne budynki, teraz będzie duże centrum handlowe-biurowe z Tabriz :
54. Centrum handlowe w Tabriz.
Fot.54. Och, jak ja lubię budynki w kształcie choć zbliżonym do koła :D

Teraz pojedźmy jeszcze raz do miasta Kerman na wschodzie Iranu, żeby zobaczyć takie oto okna o unikalnym kształcie :
55. Oryginalne okna w budynku w Kerman.
Fot.55. Oryginalne okna w budynku w Kerman.

Powróćmy do Indii, udamy się teraz do stanu Uttar Pradesh i do miasta Agra. Tam znajduję się chyba najbardziej sztampowa indyjska atrakcja turystyczna, choć fakt faktem historia dotycząca powstania tej budowli i sama ona są ciekawe. A więc proszę Państwa, Tadź Mahal :
56. Tadź Mahal w oddali wraz z tłumem ludzi zmierzających do niego.
Fot.56. Tadź Mahal w oddali wraz z tłumem ludzi zmierzających do niego.
56.2. Wielkie jest to mauzoleum...
Fot.56.2. Tu na zbliżeniu widać, jak wielkie jest to mauzoleum.


Wróćmy do Armenii i udamy się teraz do miasta Giumri. Byłem tam zimową porą w grudniu i przez pochmurną pogodę oraz dużą ilość budynków w ciemnych kolorach miasto wydało mi się nieco ponure. Ale, jak teraz patrzę ponownie na zdjęcia stamtąd to widziałem tam wiele budynków o interesujących kształtach (czyli standardowo w Armenii :D). Tu jeden przykład :
57. Monumentalny budynek w Giumri w Armenii
Fot.57. Monumentalny budynek w Giumri w Armenii.

Pojedźmy teraz do Rumuni, na wieś o nieznanej mi nazwie gdzieś w Siedmiogrodzie (inaczej Transylwanii) po drodze z miasta Sibiu do Sighisoary. Tam znajdują się takie kolorowe domki z ciekawymi wzorami na elewacjach :
58. Oryginalne domy w pewnej wsi w rumuńskim Siedmiogrodzie.
Fot.58. Oryginalne domy w pewnej wsi w rumuńskim Siedmiogrodzie.


Ciąg dalszy artykułu : [ Część 4. (Fot.59. - 77.) ]