O mnie | Spis artykułów wg dat | Kontakt | Nauka języków | Geografia | Anarchia | Viva Piotr Kropotkin ! |
Filozofia | Różne informacje | Stop kłamstwu | Czas | Wzrok | Kolory
77 ciekawych budynków (część 4.)
Artykuł utworzono 5.09.2020. w Bahir Darze w Etiopii.
Z Rumunii udajmy się do sąsiednich Węgier - do ich stolicy, Budapesztu. Zobaczmy na tę interesującą bramę będącą początkiem krótkiego tunelu łączącego dwie części Budy oddzielone od siebie wzgórzem :
Fot.59. Brama 'Budai Váralagút' zapoczątkowująca krótki tunel idący pod wzgórzem w centrum lewobrzeżnego Budapesztu.
A teraz przenieśmy się do naszego kraju, dokładniej do Elbląga. Tam znalazłem taki interesujący budynek, pod którym można nawet przejechać :D
Fot.60. Ciekawy budynek w Elblągu zawierający przejazd drogowy na parterze :D
Teraz pojedziemy do Francji, do drugiego największego miasta tego kraju - 'stolicy południa', Marsylii. Ten dom nie jest może wielce wyjątkowy, ale jakoś tak urzekł mnie swoją prostotą i tą winoroślą na ścianie :
Fot.61. Dom w Marsylii porośnięty winoroślą.
Teraz znów Niderlandy, gdzie niedaleko od obrzeży Amsterdamu widziałem takie innowacyjne, 'bliźniacze' wieże :
Fot.62. Wieże w okolicach Amsterdamu o zaawansowanej konstrukcji.
Pojedźmy do stolicy Słowenii - Ljubljany, gdzie ktoś interesująco zaprojektował i wykonał takie wyróżniające się obramowania okien i balkonów :
Fot.63. Wyróżniające się okna i balkony w nowoczesnym budynku w stolicy Słowenii.
A teraz udamy się do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Abu Zabi, gdzie za zawrotną sumę ponoć ponad 500 milionów (petro)dolarów USD powstał kilkanaście lat temu jeden z największych meczetów na Świecie - جَامِع ٱلشَّيْخ زَايِد ٱلْكَبِيْر ('dżami al-szejk zaid al-kabir'), czyli 'Wielki meczet szejka Zajida'. Cały ten kompleks jest położony na działce o wymiarach ~290m x 420m, co daje ponad 12 hektarów powierzchni ! Może pomieścić ponoć nieco ponad 40 000 wiernych, a całość wykonana jest z białego marmuru wraz z inkrustacjami zrobionymi z kamieni (pół)szlachetnych oraz także z dekoracjami ze złota. Jak dla mnie to za dużo tam przepychu no ale tak czy owak budowla jest interesująca do zobaczenia :
Fot.64. Wielki meczet szejka Zajida w Abu Zabi.
Fot.64.2. Wielki meczet szejka Zajida w Abu Zabi, jedna z bram.
Fot.64.3. Widok na bardzo bogato dekorowane kolumny i inne elementy.
Teraz pojedźmy na chwilę do Indii, znów do południowych i znów do stanu Kerala, ale tym razem będzie inne miasto. I to takie, którego nazwa przyprawia o zawroty głowy nawet najstarszych Hindusów :D A mianowicie Thiruvananthapuram :D lub w bardziej przystępnej wersji Trivandrum. Jakoś tak 'wpadł mi w oko' ten dom :
Fot.65. Ciekawy dom w mieście Trivandrum.
Przenieśmy się znów na Węgry, ale tym razem w nieco odrealnioną rzeczywistość (w pozytywnym sensie) festiwalu Ozora. Ładny budynek, czyż nie ?
Fot.66. Ciekawy budynek spotkany podczas pobytu na Ozora festiwal 2018.
Przy okazji zapraszam na moją foto-relację z tego ciekawego wydarzenia :
[ Ozora festiwal 2018 ]
Powróćmy na chwilę do stolicy Słowenii - Ljubljany. Ten budynek jest zupełnie zwyczajny, ale ten bluszcz to jest to :D
Fot.67. Ładnie porośnięty bluszczem dom w Ljubljanie zimową porą.
Po raz ostatni dziś udajmy się do miasta Kerman w Iranie. Bardzo interesujący budynek przez te wielkie okna o różnych kształtach a nawet o różnych odcieniach szyb :
Fot.68. Ten budynek z Kerman jest przykładem, jak nietuzinkowe okna mogą poprawić funkcjonalność i wygląd budynku.
Pora zobaczyć jeszcze jeden interesujący meczet, tym razem z miasta Multan w Pakistanie :
Fot.69. Meczet w oryginalnych kolorach z miasta Multan w Pakistanie.
Fot.69.2. Widok trochę bardziej z bliska.
A teraz będą zaskakująco pomyślane kształty balkonów na budynku w Puducherry w południowo-wschodnich Indiach :
Fot.70. Ciekawe balkony w Puducherry w Indiach.
A teraz po raz drugi dziś udamy się do Turynu we Włoszech aby zobaczyć główną stację kolejową tego miasta zwaną w tłumaczeniu na polski 'nową bramą' :
Fot.71. 'Porta nuova' czyli główna stacja kolejowa w Turynie.
Teraz powróćmy jeszcze na chwilę do miasta Agra i zajrzyjmy na chwilkę do tamtejszego fortu. Muszę przyznać, że robią na mnie wrażenie te łuki :
Fot.72. Efektowne łuki w forcie Agra.
Pisałem już w tym artykule o 'zjawiskowych' kształtach kościołów chrześcijańskich, jakie mozna spotkać w Kerali. Wcześniej był niesamowity 'kościół-statek' z Arimbur, a teraz pokażę Państwu taką oto interesującą konstrukcję z miasta Koczin:
Fot.73. Bardzo ciekawy kształt kościoła chrześcijańskiego w mieście Koczin w Indiach.
Fot.73.2. Widok na ten kościół z innej strony.
Na kolejnym zdjęciu pojawi się zabytek z miasta Saloniki w Grecji. Historia tej budowli zwanej Ροτόντα ('rotonta'), czyli Rotunda sięga aż IV wieku naszej ery. Do dnia dzisiejszego zachowała się tylko mała część oryginału a reszta została odbudowana. Mi podoba się ten okrągły kształt :
Fot.74. Zabytkowa 'Rotunda' w Salonikach.
A teraz zacumujmy do miasta portowego Bandar Abbas w Iranie (oczywiście :D). To miasto to baza wypadowa na dwie irańskie wyspy (ja byłem na przepięknej wyspie Hormuz) i wieczorem po powrocie z niej widziałem w centrum tego miasta budynek z takimi ładnymi oknami :
Fot.75. Ładne okna w budynku w Bandar Abbas.
Żeby zobaczyć jeszcze jedną 'bramę' powróćmy do miasta Multan w Pakistanie. Bardzo ładna konstrukcja :
Fot.76. Zjawiskowa brama w Multan.
Na ostatnie, 77. zdjęcie w tym zestawieniu przenieśmy się do miasta Bahir Dar w Etiopii, skąd piszę dla Państwa tenże artykuł (i ogólnie tego bloga jak do tej pory). Nie ma tu wiele oszałamiających budynków, jako że ekonomicznie jest to biedny kraj co na ogół nie pozwala budować jakichś spektakularnych konstrukcji, jednak gdzieniegdzie znajdzie się tu coś interesującego. Tak jak ten budynek, którego zdjęcie wstawiam poniżej, z bardzo ładnymi, półkolistymi pokojami :
Fot.77. Ciekawe, półkoliste pokoje w budynku w Bahir Darze.
Uff, skończyłem. Mam nadzieję, że znajdą się Czytelnicy, których artykuł zainteresował i dotarli aż tutaj :D Jestem zadowolony z efektu, myślę, że jest tu trochę zdjęć wartych uwagi.
Dziękuje za uwagę.
Pozdrawiam serdecznie, Maciej Dubowik
Strona startowa - spis artykułów według dat : [ start ]