MaciejDubowik.pl [start]

mój blog o podróżach, odkrywaniu Świata, nauce języków, anarchii, architekturze i filozofii...


77 ciekawych budynków


Artykuł utworzono 5.09.2020. w Bahir Darze w Etiopii.


Witam Państwa !

Pora na kolejny artykuł dla miłośników architektury. Wcześniej było '88 niezwykłych budynków (i budowli)' - tu jest odnośnik (link) do tamtego artykułu. Dziś natomiast będzie 77 budynków i myślę, że nie mniej ciekawych niż poprzednio. A więc zapraszam do lektury i obejrzenia zdjęć !

Mała uwaga: to nie ranking, a zestawienie, czyli nr 1. nie oznacza tu, że ten budynek jest wg mnie najbardziej ciekawy, a nr 77. najmniej.

// Zastrzeżenie: artykuł jest tylko dla 'zapalonych' podróżników, jako, że często będziemy zmieniać miasta i kraje oraz pojawimy się aż na 3 kontynentach, więc autor nie odpowiada za ew. bóle głowy czy nudności u Czytelników związane z częstym przemieszczaniem się na duże odległości :D //

Jest jeszcze jedna kwestia: ten artykuł zawiera 94 zdjęcia. Fotografie nie są w pełnej rozdzielczości, zostały odpowiednio zmniejszone, ale tak czy owak jest ich dużo. Jeśli wczytują się bez problemu, to proszę pozostać na tej stronie. A dla użytkowników, którzy mają powolny Internet, słabszy zasięg, itp., podzieliłem ten artykuł na 4 części, aby było możliwe wczytać zdjęcia. Wstawiam poniżej linki do wszystkich części :

[ 77 ciekawych budynków, część 1. (Fot.1. - 20.) ]
[ Część 2. (Fot.21. - 39.) ]
[ Część 3. (Fot.40. - 58.) ]
[ Część 4. (Fot.59. - 77.) ]

To tyle tytułem wstępu, a tymczasem zaczynamy !

Na początek przenieśmy się do Portugalii, do Sintry. Tam, w ciekawym zespole pałacowym, zwanym 'Quinta da Regaleira', można ujrzeć taką oto podziemną wieżę z zakręconymi schodami na kilka pięter w dół... Unikalna konstrukcja !
1. Podziemna wieża z zakręconymi schodami w Sintrze w Portugalii.
Fot.1. Podziemna wieża z zakręconymi schodami w Sintrze w Portugalii.

Na kolejnym zdjęciu będzie coś z drugiego krańca Europy, a nawet już z jej pogranicza - udajmy się do Armenii, a dokładniej do ciekawego miasteczka Goris. Tam spotkałem ten wspaniały dom całkowicie wybudowany z kamieni :
2. Kamienny dom w Goris w Armenii.
Fot.2. Piękny, kamienny dom w Goris w Armenii.

Przenieśmy się teraz do południowych Indii, gdzie w stanie Kerala, w małej miejscowości Arimbur znalazłem kościół o niesamowitym kształcie statku ! Naprawdę bardzo pomysłowa, świetna konstrukcja. Ogólnie w stanie Kerala (jedynym stanie w Indiach z dużym odsetkiem ludności wyznającym chrześcijaństwo) widziałem dużo kościołów o interesujących i niespotykanych kształtach, ale ten zrobił na mnie największe wrażenie :
3. Kościół pod wezwaniem św. Teresy w miejscowości Arimbur w stanie Kerala w Indiach.
Fot.3. Kościół chrześcijański pod wezwaniem św. Teresy w małej miejscowości Arimbur w stanie Kerala w Indiach.
3.2. Wyjątkowy statek !
Fot.3.2. Naprawdę wyjątkowy statek !


Pozostaniemy w Azji, ale przenieśmy się w kierunku zachodnim - udamy się do Iranu. Podczas prób odkrywania nieznanych zakamarków miasta Sziraz pewnego razu jadąc autobusem trafiłem na taki niesamowity budynek. Naprawdę świetny, wielki szacunek dla architektów i wykonawców !
4. Niesamowity budynek w Szirazie w Iranie.
Fot.4. Wspaniały budynek w Szirazie w Iranie.

Powróćmy na chwilę do Portugalii i znowu w okolice Lizbony - już nie do Sintry, ale bardzo blisko od niej (jeśli dobrze pamiętam było to w miejscowości Algueirão-Mem Martins). Zobaczmy na ten dom gęsto porośnięty bluszczem :
5. Bujnie porośnięty dom niedaleko od Lizbony.
Fot.5. Bujnie zarośnięty dom niedaleko od Lizbony.

Teraz przeniesiemy się do Indii, do bardzo ciekawego miasta Jaipur (Dżaipur), gdzie pośród licznych architektonicznych perełek spotkałem także taki oto pałac :
6. Pałac w Jaipur.
Fot.6. Ciekawy budynek a'la pałac w Dżaipurze w Indiach.

Pozostańmy w Indiach, ale z Jaipuru w Radżastanie odjedźmy dość daleko, bo aż 2000 km na południowy wschód do miasta Ćennaj (Czennaj), stolicy stanu Tamil Nadu. Chodząc po tym mieście znalazłem bardzo interesujący budynek, w którym znajduje się muzeum. Jakie? Muzeum Vivekanandy, czyli w hołdzie dla Swami Vivekanandy, ważnego hinduskiego mnicha żyjącego pod koniec XIX wieku, który spopularyzował wiedzę o hinduizmie i hinduskich filozofiach takich jak joga czy wedanta w krajach 'zachodu'. Oryginalny kształt, trzeba przyznać :
7. Muzeum Vivekanandy w Ćennaj w Indiach.
7.2. Vivekananda heritage museum.
Fot.7. i Fot.7.2. Muzeum Vivekanandy w Ćennaj w Indiach.

Dalej Indie, ale zmienimy stan (czyli region). Pojedźmy do małego stanu Goa na zachodnim wybrzeżu kraju. Goa to była portugalska kolonia w Indiach i ślady tego widoczne są do dziś chociażby w architekturze, która jest taką jakby mieszanką stylów z tych dwóch krajów. W mojej opinii bardzo ciekawą mieszanką, ale ja akurat lubię zarówno indyjski jak i portugalski styl architektury, dlatego proszę lepiej samemu ocenić :D Np. ten dom z miejscowości Agonda w południowej części Goa :
8. Dom w Goa w Indiach.
Fot.8. Ładny dom w Goa w Indiach.

Teraz przeniesiemy się do Europy Środkowej, do 'naszych sąsiadów' Czechów, do miasta Brno. Tam jakiś kreatywny architekt zaprojektował taki budynek, hmm, jakby go określić, może 'żółty ser z dziurami' ? Tylko, że w kolorze białym :D
9. Oryginalny budynek z Brna nocą.
9.2. Oryginalny budynek z Brna.
Fot.9. i Fot.9.2. Oryginalny budynek z Brna nocą i za dnia.

Pozostańmy w Europie i pojedźmy do Hiszpanii. W największym mieście jednego z hiszpańskich regionów autonomicznych, kraju Basków - czyli w Bilbao widziałem taką futurystyczną szklaną 'kamienicę' :
10. Szklana 'kamienica' w centrum Bilbao w Hiszpanii.
Fot.10. Szklana 'kamienica' o futurystycznym kształcie w centrum Bilbao w Hiszpanii.

Teraz ponownie będzie Iran. W stolicy tego kraju, Teheranie, ciekawych budynków nie brakuje (na co dowody znajdą Państwo jeszcze kilkukrotnie w tym artykule). Zacznijmy od jednej z wizytówek Teheranu, czyli برج آزادى - 'bordż-e azadi', a więc w tłumaczeniu na polski 'wieża wolności'. Mimo, że została zbudowana już 50 lat temu (ukończona w 1971r. wg naszej daty), to wciąż zachwyca 'świeżością' konstrukcji :
11. 'Wieża wolności' (برج آزادى - 'bordż-e azadi') w Teheranie.
Fot.11. 'Wieża wolności' ('bordż-e azadi') w Teheranie.
11.2. 'Wieża wolności' (برج آزادى - 'bordż-e azadi') w Teheranie.
Fot.11.2. Widok na olśniewające detale.
11.3. Autor artykułu na tle 'wieży wolności' (برج آزادى - 'bordż-e azadi') w Teheranie.
Fot.11.3. Autor artykułu też chciałby się pokazać na tle tak wspaniałej budowli :D


Przenieśmy się znów do Indii, tym razem na południe kraju do stanu Tamil Nadu przy granicy z terytorium związkowym Puducherry. Tam, kawałek za miastem Pondicherry (Puducherry) możemy znależć wyjątkową (i eksperymentalną) wieś zwaną Auroville, która stawia sobie za cel szlachetne ideały 'odnowy ludzkości', tzn. znalezienia/wypracowania lepszych i skuteczniejszych dróg rozwoju człowieka od tych obecnych w tradycyjnie zoorganizowanych społeczeństwach. Ta niesamowita budowla na zdjęciu poniżej to 'Matrimandir' (z sanskrytu oznacza to 'świątynia Matki'). Nie możemy jej dokładnie nazwać świątynią, bo nie należy do żadnej religii. Pod względem geometrii jest to niezwykle zaawansowana konstrukcja. Mieszkańcom Auroville służy jako miejsce doskonalenia duchowego :
12. Niesamowita 'Matrimandir' w Auroville w Indiach.
Fot.12. Niesamowita 'Matrimandir' w Auroville w Indiach.

Wróćmy do Iranu i pojedżmy do interesującego miasta Kerman. Widziałem tam sporo kreatywnie zrobionych budynków, np. takie oto jajko :D
13. Budynek w Kerman w Iranie.
Fot.13. 'Budynek-jajko' :D w Kerman w Iranie.

Teraz udamy się dość daleko, bo aż na wyspę Sri Lankę. W stolicy tego kraju, w Kolombo, widziałem taki oto budynek :
14. Budynek w Kolombo na Sri Lance.
Fot.14. Ładny 'gmach' w Kolombo na Sri Lance.

Pojedźmy jeszcze raz do indyjskiego stanu Goa, gdzie w mieście Panaji (inaczej Panjim) jest taki ciekawy biurowiec :
15. Unikalny biurowiec w Panaji w Indiach.
Fot.15. Unikalny biurowiec w Panaji w Indiach.

Po raz pierwszy dziś przetransportujmy się do Pakistanu. Na południu tego kraju, w intrygującym mieście Hajdarabad znalazłem budynek o wykończeniu w stylu pakistańskiego art-deco :D
16. Zdobienia na budynku w pakistańskim Hajdarabadzie.
Fot.16. Misterne zdobienia na elewacji budynku w pakistańskim Hajdarabadzie.

Zgodnie z zapowiedzią, powróćmy do irańskiego Teheranu. W jednej z północnych dzielnic tego wielkiego miasta widziałem taki pomysłowy dom w kształcie wieży :
17. Dom-wieża w Teheranie.
Fot.17. Ciekawy dom w kształcie wieży w Teheranie.

Czas ponownie na południowe Indie, pojawimy się w mieście Kannur (znów w stanie Kerala). Tam widziałem budynek z taką kreatywnie wykonaną elewacją przy użyciu nowoczesnego tworzywa sztucznego. Ładnie to wygląda :
18. Innowacyjna elewacja na budynku w Kannur w Indiach.
Fot.18. Innowacyjna elewacja na budynku w Kannur w Indiach.

Przetransportujmy się do Europy, do Niderlandów. Tam, w portowym mieście Rotterdam znajdują się znane i (nie)lubiane :D domy-sześciany zwane 'Kubuswoningen'. Gwoli wyjaśnienia lubiane przez wszystkich oprócz mieszkańców :D Po latach (od zakończenia budowy w 1984r.) mieszkańcy zaczęli się skarżyć na ich niepraktyczność i obecnie jest tam hotel... Tak czy owak projekt to ciekawy :
(wiem, że te zdjęcia mogłyby być lepiej wykadrowane, ale zrobiłem je 9 lat temu mając niecałe 19 lat i były to moje całkowite początki z fotografią...)
19. 'Kubuswoningen' - domy o kształcie sześcianu w Rotterdamie.
Fot.19. 'Kubuswoningen' - domy o kształcie sześcianów w Rotterdamie.
19.2. 'Kubuswoningen'.
Fot.19.2. 'Kubuswoningen' w zbliżeniu.


Teraz znów pojawimy się w Portugalii, ale tym razem pojedziemy na południe kraju, do regionu Algarve. Tam, w miasteczku Loule znajduje się targowisko ('mercado') w budynku o ciekawej formie. Brawa ode mnie dla pomysłodawców i wykonawców kopuły tego daszku z blachy (jak też ogólnie za cały budynek) :
20. 'Mercado' (czyli targ) w Loule.
Fot.20. Hala targowa w Loule, choć 'hala' to tu trochę nieodpowiednie określenie :D

Pobyliśmy trochę w Europie, czas znów na Azję i subkontynent indyjski. Mumbaj to ogromna metropolia (ponoć ~20 milionów mieszkańców !) i jego zwiedzanie to nie jakaś przyjemność. W sumie nie znalazłem tam wielu architektonicznych perełek przez 6 dni poszukiwań, ale ten budynek niewątpliwe zasługuje na uwagę :
21. Ciekawy budynek w Mumbaju.
Fot.21. Budynek 'puszczający oczka' :D w Mumbaju.

Dalej Indie, udamy się teraz na południe od Mumbaju oraz wzdłuż wybrzeża Malabaru do stanu Kerala. W mieście Kozhikode (Calicut) spotkałem taki interesujący okrągły budynek :
22. Ładny 'okrąglak' w Kozhikode w Indiach.
Fot.22. Ładny i ciekawy 'okrąglak' w mieście Kozhikode na południu Indii.

Powróćmy do Europy i udajmy się do Włoch (w ich północną część). Dokładniej do miasta Turyn. Włoskiej architektury raczej nie trzeba dodatkowo przedstawiać, bo ma wielu adoratorów, tu na budynku będa fajne łuki :
23. Łuki na budynku w Turynie.
Fot.23. Ładne łuki na budynku w Turynie.

Na następne zdjęcie pozostaniemy jeszcze w kręgach antycznej kultury europejskiej, ale zmienimy takową z romańskiej na grecką :D Nie powiem Państwu, czy zwieńczenia kolumn są w porządku jońskim, korynckim czy doryckim, ale to czego jestem pewien, to to, że ten budynek jest w Salonikach :D
24. 'Olympion' w Salonikach.
Fot.24. Okazały, 'wygięty' budynek 'Olympion' w Salonikach.

Udajmy się znowu do miasteczka Goris w Armenii. Ten, kto czytał mój poprzedni artykuł ( 88 Budynków ) pamięta może, że pisałem o łukach jako wyróżniku ormiańskiej architektury. Na ogół spotyka tam się okna w kształcie łuków, ale w tym przypadku łuki są na murze jako zabudowa balkonów. Ciekawe rozwiązanie !
25. Balkony w miasteczku Goris w Armenii.
Fot.25. Łukowe zabudowy balkonów w miasteczku Goris w Armenii.

Teraz powróćmy do stolicy Iranu - Teheranu - aby zobaczyć wspaniały budynek, a mianowicie تئاتر شهر (teatr-e szahr), czyli 'Teatr miejski' :
26. Teatr miejski (تئاتر شهر - 'teatr-e szahr') w Teheranie.
26.2. Teatr miejski (تئاتر شهر - 'teatr-e szahr') w Teheranie.
Fot.26. i Fot.26.2. Imponujący i piękny teatr miejski w Teheranie.

Pozostańmy w Iranie, ale zmieńmy miasto na Jazd. Oto kompleks Amira Czakhmaka (امیرچخماق مجموعم میدان - 'amir czakhmagh madżmuam mejdan'), zbudowany w XV wieku wg naszej daty zawierający meczet, karawanseraj, łaźnie i inne :
27. Meczet Amira Czakhmaka w Jazd w Iranie.
Fot.27. Meczet Amira Czakhmaka w Jazd w Iranie.

Przenieśmy się teraz znów do Hajdarabadu w Pakistanie, gdzie spotkałem taki oto ciekawy gmach :
28. Gmach w pakistańskim Hajdarabadzie.
Fot.28. Gmach o ciekawym kształcie w pakistańskim Hajdarabadzie.

Pojedźmy po raz drugi dziś do Niderlandów, gdzie przed 9 laty w mieście Zaandam znalazłem taką wyjątkową 'kamienicę' :D
29. 'Kamienica' w mieście Zaandam w Niderlandach.
Fot.29. Wyjątkowa 'kamienica' :D w mieście Zaandam w Niderlandach.

Na kolejne zdjęcie udamy się do Dubaju. Tam znajduje się ten słynny hotel w kształcie żagla, zwany برج العرب ('burdż al-arab'). Swego czasu najwyższy budynek hotelowy na Świecie (321m wraz z iglicą, 56 pięter - najwyższe na 198m), ale został już 'przegoniony' przez 3 inne hotele (wszystkie w Dubaju). Jest tak wielce luksusowy, że 5 gwiazdek to na niego za mało (niektórzy piszą o 7)... Ceny apartamentów (bo pokoi tam nie ma) są w przedziale ponoć od ~1300 do ~24 000 USD za dobę, czyli od ~5 do prawie ~100 tysięcy złotych ! Nie, nie pomyliłem się... A na jednego gościa hotelowego przypada tam ponoć 6 pracowników (!). Takie rzeczy tylko w ZEA (czytaj: Zepsute Emiraty Arabskie). W ogóle, co to się dzieje na tym naszym Świecie. W niektórych krajach ludzie nie mają np. 5zł na porządny obiad, a tu w takim hotelu ktoś wyda 100 000 zł, żeby się przespać jedną noc. A fuj, okropne ! No ale wróćmy do tematu artykułu i czas na zdjęcie, bo konstrukcja jest to unikalna, trzeba przyznać :
30. Osławiony 'hotel-żagiel' w Dubaju.
Fot.30. Osławiony 'hotel-żagiel' w Dubaju.

Ponownie czas na Iran. Jednak po raz pierwszy dziś udamy się do ostanu Azerbejdżan Wschodni, którego stolicą jest ciekawe miasto Tabriz. Proszę spojrzeć na ten budynek, wg mnie mógłby z powodzeniem posłużyć jako muzeum kinematografii :D, ale nim nie jest. Ta 'rozwinięta klisza filmowa' jest na tym budynku dlatego, że na dole znajduje się punkt wywoływania fotografii :
31. Budynek z 'kliszą filmową' w Tabriz.
Fot.31. Budynek z 'rozwiniętą kliszą filmową' w Tabriz :D

Przyjedźmy teraz do naszej Polski. W Olsztynie spotkałem to niedawno wybudowane centrum handlowe - nowatorska konstrukcja. Brawa dla twórców za pomysłowość !
32. Efektowna 'Galeria Warmińska' w Olsztynie.
Fot.32. Bardzo efektowna 'Galeria warmińska' w Olsztynie.

Teraz znów czas na Indie, tym razem miasto Udaipur w stanie Radżastan. Jako, że jest tu kilka kamienic, to powiedzmy, że chodzi mi o tę w kolorze pomarańczowym, ale te sąsiednie też są dobrym przykładem, jak wiele może zmienić kreatywnie wykonana elewacja :
33. Budynki w Udaipurze.
Fot.33. Przykład z Udaipuru, że ładna elewacja może wnieść dużo dobrego.

Pojedźmy znów do Iranu i po raz pierwszy dziś udajmy się do miasta Bam. Tam znajduje się wyjątkowa w skali Świata konstrukcja, bo największa na nim budowla z cegły suszonej (inaczej 'adobe'), czyli forteca ارگ بم (Arg-e Bam). Niestety została ona niemal doszczętnie zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło region Bamu i okolic w 2003r. Jednak niedługo po tym został opracowany plan odbudowy tej wielkiej fortecy i przystąpiono do prac. Byłem tam w lutym 2019r. i odbudowa jest już na końcowym etapie :
34. 'Arg-e Bam', czyli największa budowla z cegły suszonej na Świecie.
Fot.34. Forteca 'Arg-e Bam', czyli największa budowla z cegły suszonej na Świecie.

Teraz udamy się do małego miasteczka Kalutara na zachodnim wybrzeżu wyspy Sri Lanka, aby popodziwiać ładną i efektowną kopułę buddyjskiej świątyni :
35. Kopuła buddyjskiej świątyni 'Kalutara Bodhiya' na Sri Lance.
Fot.35. Ładna kopuła buddyjskiej świątyni 'Kalutara Bodhiya' na Sri Lance.

Powróćmy jeszcze na chwilę do miasta Bam w Iranie. Bam jest znany w Świecie głównie z powodu innej, imponującej budowli, o czym pisałem przed chwilką. Ale interesującej architektury jest tam więcej - teraz zwróćmy uwagę na to centrum handlowe o kreatywnym kształcie :
36. Centrum handlowe o interesującym kształcie w Bam w Iranie.
36.2. Centrum handlowe o interesującym kształcie w Bam w Iranie.
Fot.36. i Fot.36.2. Centrum handlowe o interesującym kształcie w mieście Bam w Iranie - dobrze ktoś to wymyślił !

Powróćmy jeszcze na chwilę do Dżaipuru, aby spojrzeć na olśniewającą hinduską światynię wykonaną i wyrzeźbioną w całości z białego marmuru (jak zresztą wiele świątyń w Indiach) :
37. Hinduska świątynia Lakshmi Marayan w Dżaipurze.
Fot.37. Hinduska świątynia 'Lakshmi Marayan' w Dżaipurze.

Pojedźmy teraz na granicę Europy i Azji - do Armenii, do ładnie położonego miasta Wanadzor i zobaczmy na ten oto gmach :
38. Gmach z ormiańskiego, różowego 'tufu' w mieście Wanadzor.
Fot.38. Okazały gmach z ormiańskiego, różowego 'tufu' w mieście Wanadzor.

Teraz przetransportujmy się do Austrii, gdzie gdzieś po drodze do miasta Graz spotkałem taki niecodzienny dom :
39. Eksperymentalny dom gdzieś w Austrii.
39.2. Eksperymentalny dom gdzieś w Austrii.
Fot.39. i Fot.39.2. Eksperymentalny dom gdzieś po drodze w Austrii.

A teraz powróćmy na chwilę do Portugalii. W okolicach parku narodowego Peneda Geres, na północy kraju, widziałem taki dom. Ktoś by powiedział nic szczególnego i w sumie miałby trochę racji, ale te bardzo ładne, zielone płytki ceramiczne na ścianach zewnętrznych skłoniły mnie do wpisania go w to zestawienie :D
40. Płytki na ścianach zewnętrznych domu w północnej Portugalii.
Fot.40. Ładne, zielone płytki na ścianach zewnętrznych domu w północnej Portugalii.

Znowu pojawimy się w Tabriz w Iranie, tym razem zerknąć na typowy przykład perskiej architektury, czyli na niesamowity 'perski sufit' :
41. Perski sufit w Tabriz w Iranie.
Fot.41. Perski sufit w Tabriz w Iranie, czyli sztuka budowania sensu stricto :D

Teraz po raz pierwszy dziś przedostańmy się do Rumunii. W stolicy tego kraju, w Bukareszcie, spotkałem taki oto monumentalny budynek :
42. Budynek w centrum Bukaresztu.
Fot.42. Monumentalny gmach w centrum Bukaresztu.

Powróćmy do poznanego już przez Państwa pakistańskiego Hajdarabadu. Jest to miasto, które polubiłem - ma swoją specyficzną atmosferę. Ma również sporo ciekawej architektury, tu kolejny dziś przykład :
43. Ciekawy budynek w pakistańskim Hajdarabadzie.
Fot.43. Ciekawy budynek w pakistańskim Hajdarabadzie.

Teraz udamy się na koniec Indii można by rzec :D, mianowicie na najbardziej południowy punkt tego kraju - jest to nadmorska miejscowość Kanyakumari. Ten budynek na zdjęciu poniżej został zbudowany w hołdzie dla Mohandasa (Mahatmy) Gandhiego - w miejscu, gdzie kiedyś spoczywały jego prochy :
44. Budynek-memoriał dla Mahatmy Gandhiego w Kanyakumari w Indiach.
Fot.44. Budynek-memoriał dla Mahatmy Gandhiego w Kanyakumari w Indiach.

Byliśmy już wcześniej w Rotterdamie w Niderlandach, powróćmy tu jeszcze na chwilę. I zobaczmy na te szeregowce położone przy jednym z wielu kanałów tego portowego miasta - jak dla mnie projektanci byli pomysłowi, ciekawy kształt im wyszedł :
45. Szeregowce o ciekawym kształcie przy jednym z wielu kanałów Rotterdamu.
45.2. Szeregowce o ciekawym kształcie przy jednym z wielu kanałów Rotterdamu
Fot.45. i Fot.45.2. Szeregowce o ciekawym kształcie przy jednym z wielu kanałów Rotterdamu.

Pojedźmy do sąsiedniego kraju - do Niemiec. Ogólnie niemiecka architektura jest dość siermiężna i na ile ją widziałem, to na ogół nie przypadała mi do gustu, ale akurat ten budynek w mieście Norymberga jest naprawdę ładny :
46. Budynek w niemieckim mieście Norymberga.
Fot.46. Ładny budynek w niemieckim mieście Norymberga.

Na kolejne zdjęcie znów zawitamy do południowych Indii, tym razem do miasta Kollam w stanie Kerala. Jadąc motorem przez to miasto znalazłem na jednej z ulic takiego interesującego ostrosłupa prawidłowego (prawdopodobnie prawidłowego, ale nie zmierzyłem boków podstawy :D). Mała uwaga: ta fachowa terminologia wynika z tego, że mój Dziadek był matematykiem :D
47. 'Ostrosłup' :D w Kollam w Indiach.
Fot.47. 'Ostrosłup' :D w Kollam w Indiach.

Zmieńmy kontynent - przenieśmy się do Afryki. Pojawimy się w Etiopii - kraju położonym na wschodzie kontynentu, w tzw. 'rogu Afryki'. Zobaczmy na ten nietuzinkowy dom (i mur dookoła niego) w mieście Debre Markos :
48. Dom w Debre Markos w Etiopii.
Fot.48. Poozdabiany dom i mur w Debre Markos w Etiopii.

Wcześniej byliśmy w Azerbejdżanie Wschodnim, czyli jednym z ostanów (~województw) Iranu, a teraz udamy się obok do kraju Azerbejdżanu, do jego stolicy - Baku. Na poniższym zdjęciu pojawi się gmach Biblioteki narodowej Azerbejdżanu :
49. Gmach 'Biblioteki narodowej' w Baku.
Fot.49. Efektowny gmach 'Biblioteki narodowej' w Baku.

Pojedźmy teraz do Francji, gdzie w mieście Lyon czeka na nas wyjątkowy budynek. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było w nim nic wyjątkowego, była to zwykła szara i ponura kamienica w byłej robotniczej dzielnicy miasta. Jednak w 1987r. pewna grupa artystyczna (CitéCréation) wykonała na nim bardzo zjawiskowy mural ze złudzeniem optycznym, a potem jeszcze dwukrotnie go poprawili. Po ostatniej poprawce w 2013r. (w której to np. dodano dużo roślinności na ścianach zewnętrznych prawej kamienicy :D, powstało też biuro nieruchomości na parterze :D i inne) mural ten wygląda niezwykle efektownie (i naprawdę z daleka można się pomylić myśląc, że te schody są realne :D) :
50. Zjawiskowy mural-złudzenie optyczne na ścianie budynku w Lyonie we Francji.
Fot.50. Zjawiskowy mural-złudzenie optyczne na dużej ścianie (~1200m²) budynku w Lyonie we Francji.
50.2. Brawa dla Twórców tego muralu !
Fot.50.2. Naprawdę wielkie brawa dla Twórców tego muralu !


Żeby zaprezentować Państwu przemianę tego budynku, wyjątkowo wstawię teraz zdjęcie niezrobione przeze mnie, czyli pobrane z Internetu (po raz pierwszy od początku tworzenia tego bloga). Oto jak wyglądał ten budynek przed powstaniem tego świetnego muralu :
50.3. Ściana budynku przed powstaniem muralu (źródło zdjęcia: 'citecreation.fr/realisation/fresque-des-canuts-lyon-france' )
Fot.50.3. Tak wyglądała ściana tego budynku przed powstaniem muralu (źródło zdjęcia: 'citecreation.fr/realisation / fresque-des-canuts-lyon-france').

Wstawię jeszcze odnośnik (link) dla zainteresowanych, jak zmieniał się wygląd tego muralu:
Jak ewoluował 'Mur des Canuts' w Lyonie


Ktoś by mógł mi teraz zarzucić: 'cudze chwalicie, swego nie znacie', bo przecież u nas w kraju, w Poznaniu, niedawno powstał także niesamowity mural-złudzenie optyczne: mural na Śródce. Akurat miałem przyjemność go zobaczyć w styczniu tego roku, zrobiłem też zdjęcia, lecz niestety nie zgrałem ich na komputer, a potem straciłem tamten telefon w Etiopii. W ten sposób zdjęć ni mam... Ten mural na Śródce pod względem trójwymiarowości i zagięcia perspektywy jest chyba jeszcze bardziej niesamowity od tego w Lyonie, ale ogólnie nie ma co się tu licytować: oba murale są wspaniałe i wielkie brawa dla ich Twórców !

Kolejne zdjęcie to budynek z Tabriz o takiej ciekawej elewacji :
Fot.51. Oryginalny budynek w Tabriz w Iranie.
Fot.51. Oryginalny budynek w Tabriz w Iranie.

A teraz powróćmy do miasta Kerman. Ten dom ma niecodzienny kształt (taka trochę forteca :D), interesujące duże schody i ładnie wyrzeźbioną elewację, co wymagało zapewne wiele pracy...
52. 'Dom w Kermanie.
Fot.52. 'Dom-forteca' :D w Kermanie z interesująco wyrzeźbioną elewacją.

Powróćmy znów do Teheranu zobaczyć kolejny niezwykły budynek z tego wielkiego miasta. Ulala, cóż to jest za ściana... Olśniewająca :
53. Niesamowita ściana pewnego budynku w Teheranie.
Fot.53. Niesamowita ściana pewnego budynku w Teheranie.

Jeśli jakiś architekt przeczyta ten mój dzisiejszy artykuł, to na pewno będzie już wiedział, że Iran to bardzo interesujący kraj z architektonicznego punktu widzenia. Mam jednak nadzieję, że powoli w ten sposób uda mi sie też dotrzeć do 'zwykłych' ludzi i odkłamać tę fałszywą propagandę apropo Iranu pojawiającą się często w polskich mediach masowych (cóż, propaganda USA jest obecnie bardzo aktywna w naszym Kraju i ma niestety posłuch). Pozostańmy jeszcze w Iranie na dwa kolejne budynki, teraz będzie duże centrum handlowe-biurowe z Tabriz :
54. Centrum handlowe w Tabriz.
Fot.54. Och, jak ja lubię budynki w kształcie choć zbliżonym do koła :D

Teraz pojedźmy jeszcze raz do miasta Kerman na wschodzie Iranu, żeby zobaczyć takie oto okna o unikalnym kształcie :
55. Oryginalne okna w budynku w Kerman.
Fot.55. Oryginalne okna w budynku w Kerman.

Powróćmy do Indii, udamy się teraz do stanu Uttar Pradesh i do miasta Agra. Tam znajduję się chyba najbardziej sztampowa indyjska atrakcja turystyczna, choć fakt faktem historia dotycząca powstania tej budowli i sama ona są ciekawe. A więc proszę Państwa, Tadź Mahal :
56. Tadź Mahal w oddali wraz z tłumem ludzi zmierzających do niego.
Fot.56. Tadź Mahal w oddali wraz z tłumem ludzi zmierzających do niego.
56.2. Wielkie jest to mauzoleum...
Fot.56.2. Tu na zbliżeniu widać, jak wielkie jest to mauzoleum.


Wróćmy do Armenii i udamy się teraz do miasta Giumri. Byłem tam zimową porą w grudniu i przez pochmurną pogodę oraz dużą ilość budynków w ciemnych kolorach miasto wydało mi się nieco ponure. Ale, jak teraz patrzę ponownie na zdjęcia stamtąd to widziałem tam wiele budynków o interesujących kształtach (czyli standardowo w Armenii :D). Tu jeden przykład :
57. Monumentalny budynek w Giumri w Armenii
Fot.57. Monumentalny budynek w Giumri w Armenii.

Pojedźmy teraz do Rumuni, na wieś o nieznanej mi nazwie gdzieś w Siedmiogrodzie (inaczej Transylwanii) po drodze z miasta Sibiu do Sighisoary. Tam znajdują się takie kolorowe domki z ciekawymi wzorami na elewacjach :
58. Oryginalne domy w pewnej wsi w rumuńskim Siedmiogrodzie.
Fot.58. Oryginalne domy w pewnej wsi w rumuńskim Siedmiogrodzie.

Z Rumunii udajmy się do sąsiednich Węgier - do ich stolicy, Budapesztu. Zobaczmy na tę interesującą bramę będącą początkiem krótkiego tunelu łączącego dwie części Budy oddzielone od siebie wzgórzem :
59. Brama 'Budai Váralagút' w centrum lewobrzeżnego Budapesztu.
Fot.59. Brama 'Budai Váralagút' zapoczątkowująca krótki tunel idący pod wzgórzem w centrum lewobrzeżnego Budapesztu.

A teraz przenieśmy się do naszego kraju, dokładniej do Elbląga. Tam znalazłem taki interesujący budynek, pod którym można nawet przejechać :D
60. Ciekawy budynek w Elblągu z przejazdem drogowym.
Fot.60. Ciekawy budynek w Elblągu zawierający przejazd drogowy na parterze :D

Teraz pojedziemy do Francji, do drugiego największego miasta tego kraju - 'stolicy południa', Marsylii. Ten dom nie jest może wielce wyjątkowy, ale jakoś tak urzekł mnie swoją prostotą i tą winoroślą na ścianie :
61. Dom w Marsylii.
Fot.61. Dom w Marsylii porośnięty winoroślą.

Teraz znów Niderlandy, gdzie niedaleko od obrzeży Amsterdamu widziałem takie innowacyjne, 'bliźniacze' wieże :
62. Nowoczesne wieże w okolicach Amsterdamu.
Fot.62. Wieże w okolicach Amsterdamu o zaawansowanej konstrukcji.

Pojedźmy do stolicy Słowenii - Ljubljany, gdzie ktoś interesująco zaprojektował i wykonał takie wyróżniające się obramowania okien i balkonów :
63. Nowoczesny design budynku w stolicy Słowenii.
Fot.63. Wyróżniające się okna i balkony w nowoczesnym budynku w stolicy Słowenii.

A teraz udamy się do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Abu Zabi, gdzie za zawrotną sumę ponoć ponad 500 milionów (petro)dolarów USD powstał kilkanaście lat temu jeden z największych meczetów na Świecie - جَامِع ٱلشَّيْخ زَايِد ٱلْكَبِيْر‎ ('dżami al-szejk zaid al-kabir'), czyli 'Wielki meczet szejka Zajida'. Cały ten kompleks jest położony na działce o wymiarach ~290m x 420m, co daje ponad 12 hektarów powierzchni ! Może pomieścić ponoć nieco ponad 40 000 wiernych, a całość wykonana jest z białego marmuru wraz z inkrustacjami zrobionymi z kamieni (pół)szlachetnych oraz także z dekoracjami ze złota. Jak dla mnie to za dużo tam przepychu no ale tak czy owak budowla jest interesująca do zobaczenia :
64. Wielki meczet szejka Zajida w Abu Zabi.
Fot.64. Wielki meczet szejka Zajida w Abu Zabi.
64.2. Wielki meczet szejka Zajida w Abu Zabi, jedna z bram.
Fot.64.2. Wielki meczet szejka Zajida w Abu Zabi, jedna z bram.
64.3. Widok na bardzo bogato dekorowane kolumny i inne elementy.
Fot.64.3. Widok na bardzo bogato dekorowane kolumny i inne elementy.


Teraz pojedźmy na chwilę do Indii, znów do południowych i znów do stanu Kerala, ale tym razem będzie inne miasto. I to takie, którego nazwa przyprawia o zawroty głowy nawet najstarszych Hindusów :D A mianowicie Thiruvananthapuram :D lub w bardziej przystępnej wersji Trivandrum. Jakoś tak 'wpadł mi w oko' ten dom :
65. Ciekawy dom w mieście Trivandrum
Fot.65. Ciekawy dom w mieście Trivandrum.

Przenieśmy się znów na Węgry, ale tym razem w nieco odrealnioną rzeczywistość (w pozytywnym sensie) festiwalu Ozora. Ładny budynek, czyż nie ?
66. Ciekawy budynek spotkany podczas pobytu na Ozora festiwal 2018
Fot.66. Ciekawy budynek spotkany podczas pobytu na Ozora festiwal 2018.

Przy okazji zapraszam na moją foto-relację z tego ciekawego wydarzenia :
[ Ozora festiwal 2018 ]

Powróćmy na chwilę do stolicy Słowenii - Ljubljany. Ten budynek jest zupełnie zwyczajny, ale ten bluszcz to jest to :D
67. Ładnie porośnięty bluszczem dom w Ljubljanie zimową porą.
Fot.67. Ładnie porośnięty bluszczem dom w Ljubljanie zimową porą.

Po raz ostatni dziś udajmy się do miasta Kerman w Iranie. Bardzo interesujący budynek przez te wielkie okna o różnych kształtach a nawet o różnych odcieniach szyb :
68. Jak nietuzinkowe okna mogą poprawić funkcjonalność i wygląd budynku - Kerman, Iran.
Fot.68. Ten budynek z Kerman jest przykładem, jak nietuzinkowe okna mogą poprawić funkcjonalność i wygląd budynku.

Pora zobaczyć jeszcze jeden interesujący meczet, tym razem z miasta Multan w Pakistanie :
69. Meczet w oryginalnych kolorach z miasta Multan w Pakistanie
Fot.69. Meczet w oryginalnych kolorach z miasta Multan w Pakistanie.
69.2. Meczet w Multan w Pakistanie.
Fot.69.2. Widok trochę bardziej z bliska.


A teraz będą zaskakująco pomyślane kształty balkonów na budynku w Puducherry w południowo-wschodnich Indiach :
70. Ciekawe balkony w Puducherry w Indiach.
Fot.70. Ciekawe balkony w Puducherry w Indiach.

A teraz po raz drugi dziś udamy się do Turynu we Włoszech aby zobaczyć główną stację kolejową tego miasta zwaną w tłumaczeniu na polski 'nową bramą' :
71. 'Porta nuova' czyli główna stacja kolejowa w Turynie.
Fot.71. 'Porta nuova' czyli główna stacja kolejowa w Turynie.

Teraz powróćmy jeszcze na chwilę do miasta Agra i zajrzyjmy na chwilkę do tamtejszego fortu. Muszę przyznać, że robią na mnie wrażenie te łuki :
72. Efektowne łuki w forcie Agra.
Fot.72. Efektowne łuki w forcie Agra.

Pisałem już w tym artykule o 'zjawiskowych' kształtach kościołów chrześcijańskich, jakie mozna spotkać w Kerali. Wcześniej był niesamowity 'kościół-statek' z Arimbur, a teraz pokażę Państwu taką oto interesującą konstrukcję z miasta Koczin:
73. Bardzo ciekawy kształt kościoła chrześcijańskiego w mieście Koczin w Indiach.
Fot.73. Bardzo ciekawy kształt kościoła chrześcijańskiego w mieście Koczin w Indiach.
73.2. Widok na ten kościół z innej strony.
Fot.73.2. Widok na ten kościół z innej strony.


Na kolejnym zdjęciu pojawi się zabytek z miasta Saloniki w Grecji. Historia tej budowli zwanej Ροτόντα ('rotonta'), czyli Rotunda sięga aż IV wieku naszej ery. Do dnia dzisiejszego zachowała się tylko mała część oryginału a reszta została odbudowana. Mi podoba się ten okrągły kształt :
74. Zabytkowa 'Rotunda' w Salonikach.
Fot.74. Zabytkowa 'Rotunda' w Salonikach.

A teraz zacumujmy do miasta portowego Bandar Abbas w Iranie (oczywiście :D). To miasto to baza wypadowa na dwie irańskie wyspy (ja byłem na przepięknej wyspie Hormuz) i wieczorem po powrocie z niej widziałem w centrum tego miasta budynek z takimi ładnymi oknami :
75. Ładne okna w budynku w Bandar Abbas.
Fot.75. Ładne okna w budynku w Bandar Abbas.

Żeby zobaczyć jeszcze jedną 'bramę' powróćmy do miasta Multan w Pakistanie. Bardzo ładna konstrukcja :
76. Zjawiskowa brama w Multan.
Fot.76. Zjawiskowa brama w Multan.

Na ostatnie, 77. zdjęcie w tym zestawieniu przenieśmy się do miasta Bahir Dar w Etiopii, skąd piszę dla Państwa tenże artykuł (i ogólnie tego bloga jak do tej pory). Nie ma tu wiele oszałamiających budynków, jako że ekonomicznie jest to biedny kraj co na ogół nie pozwala budować jakichś spektakularnych konstrukcji, jednak gdzieniegdzie znajdzie się tu coś interesującego. Tak jak ten budynek, którego zdjęcie wstawiam poniżej, z bardzo ładnymi, półkolistymi pokojami :
77. Ciekawe, półkoliste pokoje w budynku w Bahir Darze.
Fot.77. Ciekawe, półkoliste pokoje w budynku w Bahir Darze.


Uff, skończyłem. Mam nadzieję, że znajdą się Czytelnicy, których artykuł zainteresował i dotarli aż tutaj :D Jestem zadowolony z efektu, myślę, że jest tu trochę zdjęć wartych uwagi.

Dziękuje za uwagę.

Pozdrawiam serdecznie,
Maciej Dubowik



Strona startowa - spis artykułów według dat : [ start ]

Menu i początek artykułu: [ góra strony ]

----oooooooooooooooo----