MaciejDubowik.pl [ start ]

mój blog o podróżach, odkrywaniu Świata, nauce języków, anarchii, architekturze i filozofii...


77 ciekawych budynków (część 1.)


Artykuł utworzono 5.09.2020. w Bahir Darze w Etiopii.


Witam Państwa !

Pora na kolejny artykuł dla miłośników architektury. Wcześniej było '88 niezwykłych budynków (i budowli)' - tu jest odnośnik (link) do tamtego artykułu. Dziś natomiast będzie 77 budynków i myślę, że nie mniej ciekawych niż poprzednio. A więc zapraszam do lektury i obejrzenia zdjęć !

Mała uwaga: to nie ranking, a zestawienie, czyli nr 1. nie oznacza tu, że ten budynek jest wg mnie najbardziej ciekawy, a nr 77. najmniej.

// Zastrzeżenie: artykuł jest tylko dla 'zapalonych' podróżników, jako, że często będziemy zmieniać miasta i kraje oraz pojawimy się aż na 3 kontynentach, więc autor nie odpowiada za ew. bóle głowy czy nudności u Czytelników związane z częstym przemieszczaniem się na duże odległości :D //

To tyle tytułem wstępu, a tymczasem zaczynamy !

Na początek przenieśmy się do Portugalii, do Sintry. Tam, w ciekawym zespole pałacowym, zwanym 'Quinta da Regaleira', można ujrzeć taką oto podziemną wieżę z zakręconymi schodami na kilka pięter w dół... Unikalna konstrukcja !
1. Podziemna wieża z zakręconymi schodami w Sintrze w Portugalii.
Fot.1. Podziemna wieża z zakręconymi schodami w Sintrze w Portugalii.

Na kolejnym zdjęciu będzie coś z drugiego krańca Europy, a nawet już z jej pogranicza - udajmy się do Armenii, a dokładniej do ciekawego miasteczka Goris. Tam spotkałem ten wspaniały dom całkowicie wybudowany z kamieni :
2. Kamienny dom w Goris w Armenii.
Fot.2. Piękny, kamienny dom w Goris w Armenii.

Przenieśmy się teraz do południowych Indii, gdzie w stanie Kerala, w małej miejscowości Arimbur znalazłem kościół o niesamowitym kształcie statku ! Naprawdę bardzo pomysłowa, świetna konstrukcja. Ogólnie w stanie Kerala (jedynym stanie w Indiach z dużym odsetkiem ludności wyznającym chrześcijaństwo) widziałem dużo kościołów o interesujących i niespotykanych kształtach, ale ten zrobił na mnie największe wrażenie :
3. Kościół pod wezwaniem św. Teresy w miejscowości Arimbur w stanie Kerala w Indiach.
Fot.3. Kościół chrześcijański pod wezwaniem św. Teresy w małej miejscowości Arimbur w stanie Kerala w Indiach.
3.2. Wyjątkowy statek !
Fot.3.2. Naprawdę wyjątkowy statek !


Pozostaniemy w Azji, ale przenieśmy się w kierunku zachodnim - udamy się do Iranu. Podczas prób odkrywania nieznanych zakamarków miasta Sziraz pewnego razu jadąc autobusem trafiłem na taki niesamowity budynek. Naprawdę świetny, wielki szacunek dla architektów i wykonawców !
4. Niesamowity budynek w Szirazie w Iranie.
Fot.4. Wspaniały budynek w Szirazie w Iranie.

Powróćmy na chwilę do Portugalii i znowu w okolice Lizbony - już nie do Sintry, ale bardzo blisko od niej (jeśli dobrze pamiętam było to w miejscowości Algueirão-Mem Martins). Zobaczmy na ten dom gęsto porośnięty bluszczem :
5. Bujnie porośnięty dom niedaleko od Lizbony.
Fot.5. Bujnie zarośnięty dom niedaleko od Lizbony.

Teraz przeniesiemy się do Indii, do bardzo ciekawego miasta Jaipur (Dżaipur), gdzie pośród licznych architektonicznych perełek spotkałem także taki oto pałac :
6. Pałac w Jaipur.
Fot.6. Ciekawy budynek a'la pałac w Dżaipurze w Indiach.

Pozostańmy w Indiach, ale z Jaipuru w Radżastanie odjedźmy dość daleko, bo aż 2000 km na południowy wschód do miasta Ćennaj (Czennaj), stolicy stanu Tamil Nadu. Chodząc po tym mieście znalazłem bardzo interesujący budynek, w którym znajduje się muzeum. Jakie? Muzeum Vivekanandy, czyli w hołdzie dla Swami Vivekanandy, ważnego hinduskiego mnicha żyjącego pod koniec XIX wieku, który spopularyzował wiedzę o hinduizmie i hinduskich filozofiach takich jak joga czy wedanta w krajach 'zachodu'. Oryginalny kształt, trzeba przyznać :
7. Muzeum Vivekanandy w Ćennaj w Indiach.
7.2. Vivekananda heritage museum.
Fot.7. i Fot.7.2. Muzeum Vivekanandy w Ćennaj w Indiach.

Dalej Indie, ale zmienimy stan (czyli region). Pojedźmy do małego stanu Goa na zachodnim wybrzeżu kraju. Goa to była portugalska kolonia w Indiach i ślady tego widoczne są do dziś chociażby w architekturze, która jest taką jakby mieszanką stylów z tych dwóch krajów. W mojej opinii bardzo ciekawą mieszanką, ale ja akurat lubię zarówno indyjski jak i portugalski styl architektury, dlatego proszę lepiej samemu ocenić :D Np. ten dom z miejscowości Agonda w południowej części Goa :
8. Dom w Goa w Indiach.
Fot.8. Ładny dom w Goa w Indiach.

Teraz przeniesiemy się do Europy Środkowej, do 'naszych sąsiadów' Czechów, do miasta Brno. Tam jakiś kreatywny architekt zaprojektował taki budynek, hmm, jakby go określić, może 'żółty ser z dziurami' ? Tylko, że w kolorze białym :D
9. Oryginalny budynek z Brna nocą.
9.2. Oryginalny budynek z Brna.
Fot.9. i Fot.9.2. Oryginalny budynek z Brna nocą i za dnia.

Pozostańmy w Europie i pojedźmy do Hiszpanii. W największym mieście jednego z hiszpańskich regionów autonomicznych, kraju Basków - czyli w Bilbao widziałem taką futurystyczną szklaną 'kamienicę' :
10. Szklana 'kamienica' w centrum Bilbao w Hiszpanii.
Fot.10. Szklana 'kamienica' o futurystycznym kształcie w centrum Bilbao w Hiszpanii.

Teraz ponownie będzie Iran. W stolicy tego kraju, Teheranie, ciekawych budynków nie brakuje (na co dowody znajdą Państwo jeszcze kilkukrotnie w tym artykule). Zacznijmy od jednej z wizytówek Teheranu, czyli برج آزادى - 'bordż-e azadi', a więc w tłumaczeniu na polski 'wieża wolności'. Mimo, że została zbudowana już 50 lat temu (ukończona w 1971r. wg naszej daty), to wciąż zachwyca 'świeżością' konstrukcji :
11. 'Wieża wolności' (برج آزادى - 'bordż-e azadi') w Teheranie.
Fot.11. 'Wieża wolności' ('bordż-e azadi') w Teheranie.
11.2. 'Wieża wolności' (برج آزادى - 'bordż-e azadi') w Teheranie.
Fot.11.2. Widok na olśniewające detale.
11.3. Autor artykułu na tle 'wieży wolności' (برج آزادى - 'bordż-e azadi') w Teheranie.
Fot.11.3. Autor artykułu też chciałby się pokazać na tle tak wspaniałej budowli :D


Przenieśmy się znów do Indii, tym razem na południe kraju do stanu Tamil Nadu przy granicy z terytorium związkowym Puducherry. Tam, kawałek za miastem Pondicherry (Puducherry) możemy znależć wyjątkową (i eksperymentalną) wieś zwaną Auroville, która stawia sobie za cel szlachetne ideały 'odnowy ludzkości', tzn. znalezienia/wypracowania lepszych i skuteczniejszych dróg rozwoju człowieka od tych obecnych w tradycyjnie zoorganizowanych społeczeństwach. Ta niesamowita budowla na zdjęciu poniżej to 'Matrimandir' (z sanskrytu oznacza to 'świątynia Matki'). Nie możemy jej dokładnie nazwać świątynią, bo nie należy do żadnej religii. Pod względem geometrii jest to niezwykle zaawansowana konstrukcja. Mieszkańcom Auroville służy jako miejsce doskonalenia duchowego :
12. Niesamowita 'Matrimandir' w Auroville w Indiach.
Fot.12. Niesamowita 'Matrimandir' w Auroville w Indiach.

Wróćmy do Iranu i pojedżmy do interesującego miasta Kerman. Widziałem tam sporo kreatywnie zrobionych budynków, np. takie oto jajko :D
13. Budynek w Kerman w Iranie.
Fot.13. 'Budynek-jajko' :D w Kerman w Iranie.

Teraz udamy się dość daleko, bo aż na wyspę Sri Lankę. W stolicy tego kraju, w Kolombo, widziałem taki oto budynek :
14. Budynek w Kolombo na Sri Lance.
Fot.14. Ładny 'gmach' w Kolombo na Sri Lance.

Pojedźmy jeszcze raz do indyjskiego stanu Goa, gdzie w mieście Panaji (inaczej Panjim) jest taki ciekawy biurowiec :
15. Unikalny biurowiec w Panaji w Indiach.
Fot.15. Unikalny biurowiec w Panaji w Indiach.

Po raz pierwszy dziś przetransportujmy się do Pakistanu. Na południu tego kraju, w intrygującym mieście Hajdarabad znalazłem budynek o wykończeniu w stylu pakistańskiego art-deco :D
16. Zdobienia na budynku w pakistańskim Hajdarabadzie.
Fot.16. Misterne zdobienia na elewacji budynku w pakistańskim Hajdarabadzie.

Zgodnie z zapowiedzią, powróćmy do irańskiego Teheranu. W jednej z północnych dzielnic tego wielkiego miasta widziałem taki pomysłowy dom w kształcie wieży :
17. Dom-wieża w Teheranie.
Fot.17. Ciekawy dom w kształcie wieży w Teheranie.

Czas ponownie na południowe Indie, pojawimy się w mieście Kannur (znów w stanie Kerala). Tam widziałem budynek z taką kreatywnie wykonaną elewacją przy użyciu nowoczesnego tworzywa sztucznego. Ładnie to wygląda :
18. Innowacyjna elewacja na budynku w Kannur w Indiach.
Fot.18. Innowacyjna elewacja na budynku w Kannur w Indiach.

Przetransportujmy się do Europy, do Niderlandów. Tam, w portowym mieście Rotterdam znajdują się znane i (nie)lubiane :D domy-sześciany zwane 'Kubuswoningen'. Gwoli wyjaśnienia lubiane przez wszystkich oprócz mieszkańców :D Po latach (od zakończenia budowy w 1984r.) mieszkańcy zaczęli się skarżyć na ich niepraktyczność i obecnie jest tam hotel... Tak czy owak projekt to ciekawy :
(wiem, że te zdjęcia mogłyby być lepiej wykadrowane, ale zrobiłem je 9 lat temu mając niecałe 19 lat i były to moje całkowite początki z fotografią...)
19. 'Kubuswoningen' - domy o kształcie sześcianu w Rotterdamie.
Fot.19. 'Kubuswoningen' - domy o kształcie sześcianów w Rotterdamie.
19.2. 'Kubuswoningen'.
Fot.19.2. 'Kubuswoningen' w zbliżeniu.


Teraz znów pojawimy się w Portugalii, ale tym razem pojedziemy na południe kraju, do regionu Algarve. Tam, w miasteczku Loule znajduje się targowisko ('mercado') w budynku o ciekawej formie. Brawa ode mnie dla pomysłodawców i wykonawców kopuły tego daszku z blachy (jak też ogólnie za cały budynek) :
20. 'Mercado' (czyli targ) w Loule.
Fot.20. Hala targowa w Loule, choć 'hala' to tu trochę nieodpowiednie określenie :D


Ciąg dalszy artykułu : [ Część 2. (Fot.21. - 39.) ]